Какво представлява паник атаката?
Паник атаката е уникална за всеки организъм реакция на вегетативната нервна система. Тя се случва неочаквано, без видима връзка със ситуацията, в която сте. Характеризира се с един ясно изразен или комбинация от следните симптоми:
- Сърцебиене;
- Затруднено дишане;
- Чувство за задушаване;
- Потене, треперене, слабост в крайниците;
- Световъртеж, отпадналост;
- Болка или дискомфорт в областта на гърдите
Основни моменти в статията
- Какво помага в момента на паник атаката?
- Какви стъпки да предприемем за да се справим трайно с паник атаките?
- Как паническото разстройство ни управлява?
- Справяне с паническите разстройства /за напреднали/

Физическият дискомфорт в повечето случаи е придружен от различни страхове:
- Страх от смърт;
- Страх от задушаване;
- Страх от полудяване;
- Страх от загуба на контрол.
При различните хора степените на тези страхове са различни. Варират от липса на страх /в по-редки случаи/, през силна уплаха, до пълен ужас.
При липса на физиологични причини и заболявания, водещи до подобно състояние и повтарящи се епизоди на паник атаки страдащият обикновено се диагностицира с паническо разстройство. Състоянието е неприятно и плашещо, но за щастие напълно обратимо. При подходяща помощ от специалист – психолог или психотерапевт може да бъде преодоляно успешно.
Какво помага в момента на паник атаката?
Реално всяко отвличане на мисълта от самонаблюдението /„олеле треперя“, „задушавам се“, „умирам“/ помага да се преодолее кризата по-леко.
Като начало може да се предприеме някаква промяна – в ситуацията, в обстановката, зависимост от това къде се намирате и какво правите в момента.
- Ако сте в помещение с други хора насочете мисълта си към това да забележите подробности от случващото се около вас: кой как е облечен, кой с кого говори, колко от колегите ви са с черни чорапи, какъв цвят са стените, колко броя контакти има и други подробности в интериора, които не сте изследвали до момента. След известно време ще забележите, че се чувствате по-добре.
- Ако сте сам в къщи опитайте да си припомните, че това е просто паник атака и въпреки, че е ужасно тя все пак ще отмине. Поседнете удобно, обърнете внимание на обстоятелствата около вас – колко е часът, има ли неща в стаята, които не са на мястото си, пребройте на колко канала в момента дават новини, а на колко анимация, пребройте колко книги има в библиотеката ви в момента, а колко от тях имат червено на корицата. Постепенно ще се почувствате по-добре.
- Биха помогнали и различни дихателни и релаксиращи техники, но е добре да сте ги тренирали предварително и да знаете какъв ефект те имат върху вашето тяло.

Какви стъпки да предприемем за да се справим трайно с паник атаките?
Илюзията
Представете си човек, който сяда зад волана на кола за пръв път. Не координира действията си достатъчно добре, изпада в паника, вдига ръцете от волана и вика „ама тя завивааа“!
Или човек, който не умее да работи с компютър, опитва се да пише текст, натиска копчета, дава команди и накрая чувате „ужаас, той ми го изтри“!
Всъщност и колата, и компютърът правят това, което човекът им е наредил, нито повече, нито по-малко. Но усещането на начинаещия е, че колата сама прави някакви неща или че компютърът не се държи прилично.
Нещо подобно се случва при паник атаката. Връхлита ви, изневиделица, без нищичко да подозирате, по нейна си инициатива и си отива когато си иска.
На пръв поглед е така. Нещо ви се случва, нещо не зависещо от вас, нещо ужасно, което ви оставя безпомощни, болни и отчаяни. Нещо ви „отнема управлението“ и вие не можете да направите нищо. Е, добрата новина е, че само така изглежда. Вие имате възможност да овладеете ситуацията, точно както можете да поемете контрол над автомобила или над компютъра.
Как да открием причините за паническото разстройство?
Колкото и да ни се струва, че паник атаката идва ей така, изведнъж и без причина в психологията има установени някои взаимовръзки, които могат да бъдат разглеждани като възможни причини за паническо разстройство. Обикновено хората свързват момента, в който за пръв път получават паник атака с някаква конкретна ситуация и причина, и са склонни да „винят“ тази ситуация. Всъщност причините за паническите и тревожни разстройства са много комплексни, и въпросната първа ситуация в повечето случаи е само „отключващ фактор“ , нещото, което е „преляло чашата“ и чрез което организмът ни съобщава, че нещо не е наред.Сред често срещаните причини са повишени нива на тревожност, преживян стрес, притеснение, свързано с някакви моменти в бъдещето, влошени взаимоотношения с близки хора, попадане в безизходна ситуация, загуба на близък и други.

Реална помощ за справяне със ситуацията могат да бъдат консултации с психолог-психотерапевт. Той може да ви помогне да идентифицирате причините, довели ви до това състояние. Също така може да ви предложи схема за индивидуална работа или да ви насочи към посещение на подходяща терапевтична група. Напоследък все повече се утвърждава като възможен вариант и ползването на онлайн психолог или онлайн терапевтична група. Това може да спести време или да помогне за преодоляване на първоначални притеснения от живия контакт с психолога или групата.
Как да си помогнем сами срещу стреса и паниката?
Ако желаете все пак да опитате да се справите сами е добре да знаете, че едно от най-ефикасните и работещи лекарства в този случай е действието. Съчетанието на здравословен живот /движение, хранене, почивка/ с активна творческа дейност /работа, любими занимания/ винаги дава добри резултати. Правете планове, поставяйте си цели и ги следвайте. Колкото повече успявате, толкова повече ще отстъпват тревожността и паниката.
Как паническото разстройство ни управлява?
Обикновено първата паник атака е неприятна изненада за страдащия. След това, в зависимост от индивидуалната ситуация нещата могат да се развият по различен начин. Възможно е паник атаката да се повтори почти веднага и това да продължи и през следващите дни. Както е възможно никога повече да не се повтори, но пък да остане страхът да не се случи отново. Тези реакции и състояния са много индивидуални.
При някои хора страхът трае известно време след кризата, но не продължава дълго. В много случаи обаче страхът е водещ и остава дълго след паник атаката. Човекът дори спира да получава паник атаки, но остава страхът /че всеки момент може да се случи пак/. Той започва да парализира живота на човека. Най-честата реакция на хората в тези случаи е да избягват обстоятелства, които ги притесняват. Тази стратегия в първия момент върши работа, но когато продължи повече време значително повлиява качеството на живот, трудоспособността и социалните контакти.

Страдащият постепенно ограничава местата, които посещава, намалява излизанията, отказва нови преживявания, ограничава контактите си с други хора. В по-крайните варианти тези ограничения могат да продължат до пълното му затваряне в къщи и отказ от каквато и да е работа. Това от своя страна допълнително увеличава тревожността и стреса, и задълбочава състоянието. Така се получава порочен кръг, в който колкото повече се остава, толкова по-трудно става излизането.
Справяне с паническите разстройства /за напреднали/
Фактът, че паническите разстройства са свързани със страх от болести или смърт поставя пред страдащия екзистенциални въпроси – Кой съм аз? В какво вярвам? Какъв е смисълът на живота? Какъв е смисълът на нещата, които правя? Колко и как съм свързан с останалите хора? Има ли живот след смъртта? Отговорите на тези въпроси са изключително субективни, но имат потенциала да променят светогледа на човека, да му дадат нова гледна точка, нов смисъл и нови идеи. Те могат да станат източник на вдъхновение за промяна и развитие.

В този процес на търсене отново много полезна може да бъде групата /терапевтична група или група по интереси/, в чиято среда човекът получава подкрепа, оказва подкрепа на други хора, споделя емоции и идеи. В такъв контакт човекът разбира, че никога не е сам, че на пътя, по който върви винаги има и други. Разбира също и че винаги има път!